Debet i limit w koncie — Czym są, jak działają i czy warto z nich korzystać?

0
5751
Debet i limit w koncie

Popularny debet czy limit w koncie to bardzo chętnie proponowane produkty bankowe przez doradców. Dzięki nim możemy w komfortowy i łatwy sposób skorzystać z dodatkowej gotówki bez przechodzenia wielokrotnie skomplikowanych procedur. Limit w koncie i debet, choć są nieco innymi produktami, działają w bardzo podobny sposób i dają nam te same korzyści. Ich utworzenie na koncie bankowym może być korzystne w wielu sytuacjach oraz pomocne, gdy chcemy mieć dostęp np. do elastycznego kredytu. Poniżej opisujemy — czym są debety i limity w koncie, na jakiej zasadzie działają, jak możemy je uzyskać oraz jakie korzyści ze sobą przyniosą. Prezentujemy również przydatne podpowiedzi, kiedy warto skorzystać z namowy banku, a kiedy nie warto otwierać limitu w koncie.

Czym jest debet na koncie?

Debet na koncie to produkt bankowy oferowany klientom danej marki. Jeśli osoba posiada rachunek bieżący, bank może udzielić takiej osobie limitu w koncie. Polega on na tym, iż możemy wypłacić pieniądze z konta, nawet jeśli nasza bieżąca gotówka skończy się. Wypłacamy wtedy pieniędzy na minus i tym samym tworzymy saldo ujemne. Jeśli wnioskowaliśmy o taki limit i otrzymaliśmy np. 2000 zł w postaci debetu, możemy po wybraniu wszystkich pieniędzy z konta wykorzystać jeszcze taką sumę. Jeśli nie chcemy, nie musimy tego robić. Gdy jednak wybierzemy pieniądze na minus, nasze saldo będzie ujemne i będzie wynosiło np. – 500 zł. Gdy zdecydujemy się w następnym miesiącu wpłacić pieniądze na konto lub otrzymamy przelew w wysokości np. 600 zł, w pierwszej kolejności spłacone zostanie saldo konta i ostatecznie będzie ono wynosiło + 100 zł. Działanie limitu w koncie przeważnie jest automatycznie i nie wymaga dodatkowych czynności czy operacji. Sumy same uzupełniają w pierwszej kolejności ujemne saldo, abyśmy nie musieli o tym sami pamiętać.

Na rynku wiele banków oferuje takie debety lub limity w koncie. W zależności od oferty banku limity mogą posiadać okres bezodsetkowy, czyli okres np. 30 dni, w ciągu których nie płacimy oprocentowania za używanie danej sumy lub posiadać stałe oprocentowanie w postaci np. 10% od wykorzystanej sumy limitu. O taki debet możemy wnioskować samodzielnie np. w bankowości elektronicznej czy mobilnej lub zgłosić się osobiście do oddziału banku. Na rynku istnieje wiele różnych promocji, dzięki którym możemy uzyskać nisko oprocentowany limit lub okresy bezodsetkowe, dlatego warto przed podjęciem decyzji porównać kilka ofert różnych banków.

Jak możemy go uzyskać?

Limity w koncie są produktami bankowymi o charakterze kredytowym. Aby je otrzymać, musimy złożyć wniosek kredytowy w banku, w którym posiadamy konto. Same limity są bardzo podobne do karty kredytowej. Główną różnicą jest jednak brak fizycznej karty. We wniosku kredytowym określamy naszą sytuację finansową, zobowiązania czy informacje o nas. Bank na podstawie tych danych bada naszą zdolność kredytową i podejmuje decyzję czy i w jakiej wysokości przyznać nam taki limit. Banki bardzo chętnie i często proponują nawet kilkuset złotowe limity w koncie swoim klientom, jeśli Ci mają regularne wpływy na konto, a bank “widzi”, że dana osoba obraca miesięcznie pewnymi sumami pieniędzmi. Po wypełnieniu wniosku o limit najczęściej w ciągu kilku godzin otrzymujemy decyzję, a limit zostaje nam przyznany jeszcze tego samego dnia, jeśli decyzja jest pozytywna. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji przyznającej nam taki limit jest on ważny np. przez 2 lata lub przyznawany jest na dłuższe okresy. Szczegółowa oferta zależy od banku i danej sytuacji czy promocji.

Korzyści i plusy

Limity w koncie mają bardzo wiele przydatnych plusów, z których warto czasem skorzystać. Pierwszym z nich jest dostęp do elastycznego kredytu w postaci limitu. W razie potrzeby możemy udać się do banku i wypłacić pieniądze od ręki bez czekania czy składania wniosków kredytowych. Limity takie są również bardzo wygodne, gdyż każda wpłata na konto uzupełnia limit i możemy skorzystać z niego następnym razem. Dzięki takiej firmie mamy stały dostęp do elastycznego kredytu, który możemy wykorzystać w każdej chwili. Atrakcyjne często jest również oprocentowanie, które wynosi np. 10% lub nie ma go wcale przez pewien okres. Dzięki temu możemy pożyczyć pieniądze od banku na lepszych warunkach niż przy zwykłym typowym kredycie, który może mieć oprocentowanie np. w wysokości 20%. Kolejną korzyścią jest nieco większa łatwość w przyznawaniu takiego limitu. Bank widząc naszą historię dochodów oraz wiedząc, że jesteśmy już dłuższy czas klientami banku, może obniżyć swoje wymagania, jakie musimy spełnić, by otrzymać taki limit. Znacznie łatwiej jest go pozyskać w większości przypadków aniżeli typowy kredyt w obcym banku, do którego przychodzimy “ z ulicy”. Limit taki będziemy mogli uruchomić w ciągu jednej wizyty w banku, a cała procedura nie jest skomplikowana.

Kiedy warto utworzyć limit w koncie?

Limity w koncie bankowym to bardzo komfortowe i atrakcyjne rozwiązanie dające nam dostęp do elastycznego limitu. Pomimo jednak wielu plusów warto rozważyć taki krok. Jeśli się na niego zdecydujemy, będziemy widnieć w rejestrach, jako osoby posiadające typowy kredyt. Limity w koncie obniżają zatem naszą zdolność kredytową. Informacja taka jest traktowana jako normalne zobowiązanie. Jeśli więc planujemy w najbliższym czasie wziąć kredyt, warto wstrzymać się z takim rozwiązaniem.

Limity w koncie zdecydowanie warto brać, gdy zależy nam na elastycznym kredycie i dostępie do pieniędzy. Jeśli np. prowadzimy firmę lub często korzystamy z kredytów, wyrobienie takiego limitu w koncie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Limit w koncie jest też dobrym posunięciem, jeśli zależy nam również na atrakcyjnym oprocentowaniu kredytu. Gdy chcemy zaoszczędzić, warto przekalkulować opcje typowego kredytu i oprocentowanie takiego limitu w koncie. Debet czy limit w koncie może być również atrakcyjną alternatywą dla chwilówek w obcych prywatnych firmach pożyczkowych. Jeśli chcemy mieć “poduszkę finansową”, z której będziemy mogli skorzystać w razie potrzeby, warto otworzyć taki limit i skorzystać właśnie z niego niż zaciągać pożyczki pozabankowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here