Wynagrodzenie za czas choroby

0
3672
wynagrodzenie za czas choroby

Zatrudnienie na umowę o pracę to nie tylko obowiązki, ale i przywileje ze strony pracodawcy. Dostajemy prawo do urlopu wypoczynkowego, premię, a także mamy zapewnione wynagrodzenie za czas choroby. Przedstawiamy na co może liczyć pracownik zatrudniony na tą formę umowy.

Wraz z podpisaniem umowy o pracę zyskuje prawo do płatnego urlopu. Okres ten ma zapewnić pracownikowi odpoczynek i sprawić, że zregeneruje on swoje siły i będzie mógł po powrocie świadczyć obowiązki pracownicze dalej bez uszczerbku na zdrowiu. Bowiem obowiązkiem pracodawcy jest troska o zdrowie fizyczne i psychiczne pracownika w trakcie przebywania w stosunku pracy. Jeśli np. istniałoby ryzyko rozprzestrzeniania chorób, pracodawca ma obowiązek zapewnić swojemu pracownikowi bezpieczeństwo, nawet gdyby miało to oznaczać odesłania go do pracy zdalnej.

Ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego? Zależny on jest od stażu pracy. Dla tych, których staż pracy wynosi mniej niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu, dla tych powyżej tego pułapu już o sześć dni więcej. Ponadto w ramach zwykłego urlopu wypoczynkowego mamy możliwość korzystania z urlopu na żądanie, który rocznie ma limit 4 dni. Poza urlopem wypoczynkowym mamy również formy wolne od pracy. Są to np. urlop okolicznościowy w przypadku ślubu czy pogrzebu, a także urlop bezpłatny czy urlop wychowawczy albo macierzyński. Możliwość skorzystania z urlopu wiąże się z wypełnieniem wniosku urlopowego i w wielu przypadkach, zgodą pracodawcy.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego

Istnieje również nietypowe wolne od pracy. Jest to tzw. zwolnienie chorobowe. W tym przypadku nie wystarczy nam zwykły druk urlopowy z opisaniem choroby. Potrzebna będzie wizyta u lekarza, który stwierdzi, że potrzebujemy odpoczynku i musimy przebywać w domu. Wówczas zostanie wystawione nam zwolnienie (obecnie w formie elektronicznej), które uprawnia nas do zwolnienia chorobowego.

Wynagrodzenie to przysługuje w wysokości 80% zwykłego wynagrodzenia za pracę, jest więc trochę niższe niż w przypadku zwykłego urlopu. Ponadto jest opłacane przez pracodawcę przez 33 dni lub 14 dni w przypadku osób, które ukończyły 50 rok życia. Po tym okresie pracownikowi przysługuje tzw. zasiłek chorobowy.

Jednak z takie wynagrodzenia nie można skorzystać od razu. Prawo pracy nakazuje, że pracownik nabywa do niego prawo dopiero, gdy przepracuje 30 dni. Do tego okresu wliczają się również przerwy, jednak dystans między nimi nie może być większy niż 30 dni. Zasada ta nie obowiązuje jednak studentów, którzy podjęli pracę w ciągu 3 miesięcy od ukończenia szkoły oraz posłom i senatorom w takim samym okresie od ukończenia kadencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here