Jak ubiegać się o kredyt dla mikroprzedsiębiorców?

0
863
fot. Pexels.com

Pandemia koronawirusa wyraźnie uderzyła w polskich przedsiębiorców. Z każdej strony dochodzą nas słuchy o kolejnej firmie, która ogłasza upadłość, a w mediach nie brakuje pracodawców, którzy ze łzami w oczach opowiadają o upadku swojego biznesu. Obecnie trzeba bardzo uważać, żeby nie podzielić takiego losu. W niepewnych czasach musimy mieć rozsądek, a w przypadku kłopotów zachować zimną krew i reagować z głową. Podpowiadamy jak się ubiegać o kredyt dla mikroprzedsiębiorców.

Nadeszły bardzo trudne czasy, w których prowadzenie własnego biznesu stało się niezwykle trudne, dla wielu wręcz niewykonalne. Jesteśmy naocznymi świadkami upadku wielu kultowych miejsc, knajp, sklepów, a wszystko przez wirusa, który sprawił, że musieliśmy dla własnego bezpieczeństwa zamknąć się w domach. Analitycy wieszczą, że może to grozić zapaścią na rynku pracy. Dlatego trzeba jak najlepiej bronić się, że przed upadłością.

Jest kilka pomysłów na to, jak ratować się przed zamknięciem swojego biznesu. Wprowadzenie nowej formy działalności, delikatna metamorfoza, przejście na pracę zdalną, redukcja etatów, kredyt – ważne, żeby zrobić wszystko, aby przetrwać. Niezwykłe jest wsparcie lokalne – na grupach w mediach społecznościowych nierzadko można spotkać akcje solidarnościowe z daną firmą, której grożą kłopoty finansowe lub upadek.

Część z firm ubiega się również o wsparcie ze strony rządu. W tym przypadku można liczyć na przykład na kredyt dla mikroprzedsiębiorców. Ponadto tarcza antykryzysowa zawiera kilka różnych form wsparcia. Ważne jest, żeby sprawdzić, czy któreś z nich będzie odpowiednie dla naszego biznesu i zgłosić się po pomoc. 

fot. Pexels.com

Pożyczka z opcją umorzenia

Rząd od dawna pracuje nad rozwiązaniami dla firm, żeby wesprzeć je w przetrwaniu okresu pandemii koronawirusa. Chociaż jego działania mogą wydać się chaotyczne i nie do końca przemyślane – należy się dokładnie przyjrzeć każdej tarczy antykryzysowej i spróbować znaleźć w niej coś dla siebie.

Kredyt dla mikroprzedsiębiorców z możliwością jego umorzenia był dostępny w ramach pakietu antykryzysowego. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na rządowej stronie, taką pożyczkę można było wziąć w wysokości 5 tys. złotych. Mógł z niej skorzystać każdy mikroprzedsiębiorca, który założył działalność gospodarczą przez 1 kwietnia 2020 roku. Środki mogły być bezzwrotne pod warunkiem, że przedsiębiorstwo będzie dalej prowadzone przez kolejne 3 miesiące od otrzymania dotacji. W innym razie konieczność spłaty pożyczki była konieczna w przeciągu 12 miesięcy, licząc po 3 miesiącach od otrzymaniu pieniędzy.

Żeby tego dokonać, należy złożyć wniosek, który można znaleźć na stronie każdego urzędu pracy. W tym samym miejscu można także zdobyć informacje, dotyczące postępów w sprawie kredytu dla mikroprzedsiębiorców. Strona jest bardzo prosta i bez problemu znajdziemy wszystkie ważne informacje. 

fot. Pexels.com

Dofinansowanie z Unii

Oprócz rządowych pieniędzy – warto rozejrzeć się za inną pomocą. Obecnie wiele podmiotów oferuje różne rodzaje wsparcia dla małych przedsiębiorstw. Niedawno Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego uruchomił pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój dla mikro, małych i średnich firm.

Takie pożyczki przyznawane są firmom, które doświadczyły negatywnych konsekwencji ze względu na pandemię koronawirusa. Są one skierowane do mikro- i małych przedsiębiorstw, niezależnie od branży. Można starać się o więcej niż jedną pożyczkę płynnościową, jej kwota zostanie ustalona indywidualnie.

Taki kredyt dla mikroprzedsiębiorców można przeznaczyć na pensje pracowników, w tym niezbędne składki, zakup towarów, spłatę zaległych faktur, czy koszty użytkowania budynków i sprzętu.

Uparcie i do celu

W tych trudnych czasach wszyscy muszą pamiętać, żeby wzajemnie sobie pomagać i się nie poddawać. Tylko tak będziemy w stanie przetrwać najgorsze. Bądźmy ze sobą i nie traćmy nadziei na rychłą poprawę. Pamiętajmy, że wszyscy obecnie jesteśmy w trudnej sytuacji i to od nas zależy, jak sobie z nią poradzimy.

Zapraszamy także do artykułów o umowach śmieciowych, finansach domowych oraz oszczędzaniu pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here