Łatwe sposoby na oszczędzanie pieniędzy. Popraw swój budżet!

0
953
fot. Pexels.com

Pandemia koronawirusa wprowadziła bardzo dziwny czas dla wielu osób. Powszechny lockdown, konieczność zamknięcia biznesu, zwolnienia. W tych niepewnych czasach bardzo łatwo jest stracić wszystkie oszczędności. Warto zastanowić się, w jaki sposób możemy zacząć oszczędzać pieniądze, żeby jak najbardziej zminimalizować ryzyko problemów finansowych. Podpowiadamy jak to zrobić.

Ostatni rok był dla nas pełen niepokoju. Pandemia wywróciła całe nasze życie do góry nogami i trudno przewidzieć, kiedy uda nam się powrócić do normalności. Koronawirus sprawił, że obecnie nasze życie wygląda, jakbyśmy nigdy nie spodziewali się, że będzie wyglądać. Praca i nauka zdalna, masowa redukcja etatów, przymusowe zamykanie firm – nawet jeśli żadna z tych rzeczy nas nie dotyczy, sprawia, że zaczynam się martwić i chcemy się zająć oszczędzaniem pieniędzy.

Zabranie się za uporządkowanie swoich finansów zawsze jest świetnym pomysł, niezależnie od okoliczności. To inwestycja na przyszłość – oszczędzanie pieniędzy to umiejętność, która przyda nam się zawsze, a dzięki niemu możemy się lepiej na nią przygotować. Obecnie istnieje wiele pomysłów na to, jak wprowadzić pozytywne zmiany w nasze życie, żeby wydawać mniej pieniędzy.

Sprawdź jak jesz

Jednym z elementów naszego życia, na którym możemy najbardziej oszczędzić, jest jedzenie. Nie oznacza od razu to, że mamy się żywić najtańszymi, często niezdrowymi produktami, które są sztuczne i zawierają niewiele składników odżywczych. Przede wszystkim musimy zacząć unikać jedzenia na mieście, czy kupowania niezdrowych przekąsek, w stylu drożdżówki i czipsy.

Żeby dobrze to zrealizować, polecamy tworzyć tygodniowe plany żywieniowe, w których uwzględnimy główne posiłki – śniadanie obiad i kolację. Dzięki temu w łatwy sposób stworzymy listę zakupów, potrzebnych nam na cały tydzień. Unikanie jedzenia na mieście i przemyślane zakupy spożywcze to najlepszy sposób na oszczędzanie pieniędzy. Jeśli będziemy się stosować do zasad i nie będziemy ulegać pokusom – szybko zobaczymy, że pieniądze znikają z konta w znacznie wolniejszym tempie.

Podczas zakupów pamiętaj, żeby nie kupować jedzenia na zapas, nie licząc takiego, które się nie zepsuje. Pieczywo, owoce, mięso – takie produkty najlepiej kupować na bieżąco, ponieważ świeże jest najlepszej jakości. Starajmy się nie marnować jedzenia. To pomoże nie tylko naszym finansom, ale i planecie. 

fot. Pexels.com

Oszczędzaj wodę i prąd

Może się to wydać banalne, jednak jeśli zaczniemy uważać na to, jak użytkujemy prąd i wodę w naszych domach, może się okazać, że na przestrzeni kilku miesięcy jesteśmy w stanie zaoszczędzić znaczną sumę. Oszczędzanie pieniędzy wcale nie musi być trudne, wystarczy nauczyć się gasić światło i telewizor za każdym razem jak wychodzimy z pokoju, nawet na krótko. Zamiast myć naczynia pod bieżącą wodą, można wstawić je umyć przy wyłączonej wodzie i włączyć ją, dopiero kiedy będziemy chcieli je opłukać. Pamiętajmy też, aby zawsze wyciągać ładowarki z kontaktu, kiedy już z nich nie korzystamy.

W ten sposób o raz kolejny zrobimy coś dobrego dla swojego portfela i dla Ziemi. Dodatkowo to czynności, które nie wymagają od nas wiele. Wystarczy odrobina zdyscyplinowania, a po jakimś czasie będziemy to wszystko robić automatycznie. 

fot. Pexels.com

Czy na pewno potrzebujesz kolejnych rzeczy?

To może głupio zabrzmieć, ale właśnie takie pytanie warto sobie zadać za każdym razem, gdy chcemy kupić jakąś nową rzecz. Czy potrzebna nam nowa para dżinsów? Czy naprawdę musimy kupić nowy telefon? A kolejna szminka? Oczywiście, zarabiając pieniądze, chcemy mieć również przyjemność z ich wydawania, jednak nie zawsze warto dawać się skusić promocją w sklepie lub zbliżającą się wyprzedażą.

Nadmierny konsumpcjonizm z pewnością nie jest dobry i powinno się od niego odchodzić. Zamiast wydawać na kolejne niepotrzebne dodatki do mieszkania, lepiej odłożyć na coś większego. Wolisz pojechać na luksusową wycieczkę za granicą, czy kupić sobie kilka sukienek, żeby zrobić wrażenie na koleżankach? Odpowiedź na to pytanie powinna być naprawdę prosta. Tak samo jest z oszczędzaniem pieniędzy, wystarczy chcieć.

Zapraszamy także do artykułów o pożyczkach dla osób fizycznych oraz pożyczkach dla przedsiębiorców. A więcej informacji o umowach śmieciowych znajdziesz pod linkiem: Umowy śmieciowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here