Kredyt czy pożyczka? Czym się od siebie różnią?

0
957
fot. Pexels.com

Przyszły gorsze czasy i zastanawiasz się nad zdobyciem dodatkowej gotówki? Niestety zdarza się to nawet najlepszym. Nie warto się załamywać, zamiast tego trzeba jak najlepiej przygotować się przed taką decyzją. Zanim podejmiemy kolejne środki, należy rozważyć wszystkie za i przeciw a przede wszystkim zdobyć rozeznanie w temacie. Wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy kredytem a pożyczką i które wyjście będzie najlepsze.

Obecne czasy są bardzo trudne dla wielu osób. Pandemia koronawirusa sprawiała, że coraz więcej osób zaczyna mieć problemy finansowe. Niestabilny rynek pracy, przestoje, masowe zwolnienia, przymusowe zamknięcie działalności – to wszystko sprawia, że źródła naszych dochodów stają się niestabilne i nie możemy przewidzieć, jak długo może to wszystko potrwać.

Nic dziwnego, że niektórzy zaczynają się zastanawiać nad dodatkowym zastrzykiem gotówki. Zanim zdecydujecie się na kredyt lub pożyczkę, powinniście dowiedzieć się wszystkiego na ich temat. Poznajcie ich różnice i wybierzcie opcję, która będzie najbardziej odpowiednia. Taka decyzja nie powinna być podejmowana w pośpiechu, bowiem stanowi inwestycje w dalsze życie.

Wbrew pozorom pytanie – kredyt czy pożyczka – jest bardzo zasadne. Wiele osób używa wymiennie tych dwóch pojęć, jednak w świetle prawnym są czymś zupełnie innych i znacznie się między sobą różnią. 

fot. Pexels.com

Czym jest kredyt?

Branie kredytu jest oparte na prawie bankowym. Według tego prawa bank pożycza kredytobiorcy konkretną sumę pieniędzy na określony czas i określonych zasadach. Kredytobiorca jest zobowiązany do jego spłaty wraz z odsetkami w określonych warunkach. Dodatkowo cel, na który pobiera się środki, musi być jasny, precyzyjnie określony, a pobrane pieniądze mogą być wydane jedynie w tym celu.

Pożyczając pieniądze na kredyt, należy spisać umowę, która będzie ściśle określała jego warunki i zobowiązania wszystkich stron. Należy pamiętać, że taka umowa zawsze będzie łączyła się z kosztami, w tym przypadku są to odsetki, które ustala się podczas umowy. Za jej nieprzestrzeganie konsekwencje mogą pojawić się błyskawicznie – przedsądowe i sądowe wezwania do zapłaty, a później komornik. 

fot. Pexels.com

Wszystko o pożyczkach

W przeciwieństwie do kredytu, który zawsze łączy się odsetkami i zawiłymi umowami – pożyczki wydają się znacznie atrakcyjniejszą formą zdobycia dodatkowych pieniędzy. Ich umowy opierają się na prawie cywilnym, a pożyczkodawcą może być osoba fizyczna lub dana instytucja. Opiera się na umowie pisemnej albo ustnej – wszystko zależy od tego, co ustalicie pomiędzy sobą. Oczywiście zawsze bezpieczniej jest spisać umowę, wtedy nie narazimy się na dodatkowe koszta lub próbę oszustwa.

Zastanawiając się – kredyt czy pożyczka – należy zwrócić uwagę na bardzo ważną przewagę tej drugiej. Podczas kiedy musicie szczegółowo przedstawić, na co bierzecie kredyt, takie wymaganie nie istnieje podczas brania pożyczki. Jeśli jesteśmy w finansowym dołku i zastrzyk gotówki przydałby się tak naprawdę na wszystko, to automatycznie sprawi, że takie rozwiązanie będzie bardziej atrakcyjne. Ponadto, korzystanie z pożyczki nie oznacza od razu wysokiego oprocentowania. W zależności od umowy z pożyczkodawcą – oprocentowanie może być bardzo małe lub może nie być go wcale.

Kredyt czy pożyczka – co wybrać?

Analizując te dwie formy pożyczania pieniędzy, od razu można zauważyć ich plusy i minusy. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy lepiej wziąć kredyt, czy pożyczkę. Najlepiej zastanowić się nad celem, który nam przyświeca. W zależności od przeznaczenia pieniędzy, które pożyczamy, musimy pomyśleć nad najlepszą dla nas opcją.

Jeśli potrzebujemy dużej ilości gotówki na konkretny cel, na przykład kupno nowego lokalu użytkowego, samochodu, czy mieszkania – wtedy lepiej wziąć kredyt. Dzięki temu możemy bezpiecznie pożyczyć dużą ilość pieniędzy i możemy postarać się o dodatkowe zabezpieczenie, jeśli w przyszłości pojawiłyby się problemy z jego spłatą.

Czasem jednak potrzebujemy szybko mniejszej ilości gotówki. Wtedy najlepiej sprawdzi się pożyczka, dzięki której już w 15 minut możecie otrzymać pieniądze. To idealny sposób na podkręcenie interesu i spłatę zaległych rachunków.

Zapraszamy także do artykułu o umowach śmieciowych, który objaśni czym one są oraz do tekstu na temat oszczędzania pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here