Jak zadbać o swoje finanse domowe?

0
923
fot. Pexels.com

Domowy budżet często bywa problematyczną kwestią. Nikt nie lubi planowania wydatków, a tym bardziej kłótni o finanse. Dodatkowo w każdym miesiącu musi wyskoczyć coś niespodziewanego, co może wywrócić cały plan do góry nogami. Dbanie o domowy budżet jest bardzo ważne. Podpowiadamy jak zrobić to prawidłowo i jeszcze na tym oszczędzić.

Dbanie o finanse domowe jest bardzo odpowiedzialnym i niewdzięcznym zajęciem. W każdym miesiącu musimy skrupulatnie planować przychody i wydatki, żeby nic nas nie zaskoczyło. Niestety zawsze przydarzy się coś, co obciąży budżet. Nieprzewidziana wizyta lekarska, zepsuta lodówka, naprawa samochodu – na takie rzeczy musimy zawsze być przygotowani, inaczej szybko doprowadzimy do powstania konfliktów na tym polu.

Żeby finanse domowe zawsze były w dobrym stanie i nie wywoływały konfliktów pomiędzy małżonkami – powinny być planowane wspólnie. Dzięki temu można uniknąć zaskoczenia, a potencjalne problemy, nad którymi można się razem pochylić, zdecydowanie łatwiej rozwiązać. Obecnie istnieje wiele narzędzi, które pomogą ogarnąć domowy budżet, bez poświęcania zbyt wielu godzin na jego planowanie. Mamy dla Was kilka wskazówek. 

fot. Pexels.com

Stwórzcie domowy budżet

To pierwszy i najważniejszy krok do opanowania domowych wydatków. Niektórym może się wydawać banalny i nieskuteczny, jednak wszystko zależy tak naprawdę od naszego podejścia. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest w tym przypadku trzymanie się wyznaczonych zasad i nieuleganie pokusom, które tylko czyhają na naszą słabą silną wolę.

Żeby dobrze zadbać o finanse domowe – w budżecie powinny znajdować się wszystkie duże wydatki oraz te mniejsze, które są regularne. Przykładowo musimy w nich umieścić takie pozycje, jak: czynsz, opłaty za media, żłobek lub szkołę, parking, wizyty lekarskie. Powinniście ustalić także, ile miesięcznie wydajecie na jedzenie i również zawrzeć to w wydatkach. Nie można zapominać o mniejszych rzeczach w domowym budżecie, takich jak opłaty za siłownię, benzynę, czy wydatki na papierosy.

Kiedy ustalimy nasze miesięczne przychody i zestawimy je z wydatkami, otrzymamy pełny obraz naszych finansów domowych. Powinniśmy pamiętać, żeby część budżetu przeznaczyć na nieprzewidziane wydatki – dzięki temu będziemy zawsze przygotowani, a niewykorzystaną pulę na dany miesiąc będzie można odłożyć. 

fot. Pexels.com

Wystrzegaj się pożyczek

W trudnych czasach nierzadko musimy sięgać po niestandardowe rozwiązania. Kiedy brakuje nam pieniędzy, sięgamy po kredyt lub pożyczkę. To trudna sprawa, którą zawsze musimy bardzo dokładnie przemyśleć. Takie zobowiązanie może być długotrwałe – zwłaszcza jeśli pożyczamy dużą sumę, jej spłata może potrwać nawet kilka. Musimy zadać sobie pytanie, czy będziemy w stanie w przyszłości sobie z nią poradzić.

Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co się wydarzy. Chociaż wydaje nam się, że za 2, 3 albo nawet 5 lat będziemy w takim samym miejscu w życiu lub lepszym. Zdarza się, że podchodzimy do sprawy zbyt optymistycznie, przez co możemy skazać się na płatności, na które może nie być nas stać.

Oczywiście to nie jest rozwiązanie, które jest z natury złe, czasami to najlepsze, co może naprawić finanse domowe. Może mieć jednak poważne konsekwencje w przyszłości, na co musimy być przygotowani. Biorąc kredyt lub pożyczkę, zawsze dokładnie sprawdzajmy wszystkie zawiłości jej umowy, aby nie naciąć się na drobne kruczki tak samo, gdy jesteśmy przedsiębiorcami. Warto zaplanować przyszłość firmy i wziąć pod uwagę możliwe problemy.

Jak oszczędzać?

Żeby oszczędzić na domowych wydatkach, warto dokładnie przeanalizować wszystkie składowe domowego budżetu. Najwięcej możemy oszczędzić na jedzeniu. Prawda jest taka, że często nie chce nam się gotować, dzieci dają się we znaki lub zwyczajnie nie mamy pojęcia, coprzyrządzić. Wtedy zamawiamy jedzenie albo wychodzimy z całą rodziną na miasto. Jeśli często pozwalamy sobie na takie przyjemności, pieniądze będą nam bardzo szybko uciekać z portfela. Warto gotować w domu, a wcześniej udając się na zakupy stworzyć listę i skutecznie się jej trzymać, żeby nie uwiodły nas żadne okazje.

W łatwy sposób można także oszczędzać na ogrzewaniu. Musimy pilnować, żeby nie przekraczać ustalonej temperatury i zawsze wyłączać kaloryfery, kiedy planujemy przewietrzyć mieszkanie. Dzięki temu zauważymy pozytywną zmianę w opłatach. Zachęcamy też do zapoznania się z naszym artykułem na temat umów śmieciowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here