Czy pracując na „umowie śmieciowej” można dostać kredyt hipoteczny?

0
824
fot. Pexels.com

W obecnych czasach trudno o stabilną pracę na umowę. Czasy są niepewne, a przez pandemię rynek pracy stał się bardzo niestabilny. Pomimo tego chcielibyśmy normalnie żyć i się rozwijać – kupić dom, założyć rodzinę. Czy jest możliwe wzięcie kredytu, kiedy pracujemy na tak zwanej umowie śmieciowej? Zebraliśmy wszystkie informacje dla osób, które myślą o kredycie hipotecznym.

Nowy piękny dom za miastem, koniecznie z ogródkiem, żeby dzieci miały się gdzie bawić, a rodzice gdzie odpoczywać. To marzenie większości z nas, niezależnie od tego, czy planujemy mieć potomstwo. Każdy marzy o własnych czterech ścianach, azylu, do którego będzie mógł uciec przed otaczającą nas rzeczywistością.

Czy takie marzenia mają prawo zostać zrealizowane, kiedy pracujemy na umowie śmieciowej? Brak stabilnego wynagrodzenia może skutecznie odwieść nas od takiej wizji, a nasze finanse domowe będą miały stałe wahania. Nie warto jednak się poddawać. Umowa o pracę nie jest niezbędna do uzyskanie kredytu hipotecznego, chociaż zdecydowanie jest najlepiej widziana przez kredytodawcę. 

fot. Pexels.com

Umowa śmieciowa a kredyt hipoteczny

Zazwyczaj banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego mają szereg wymagań. Kiedy nie mamy stabilnego zatrudnienia, ta lista się wręcz wydłuża. Niemniej jest to jak najbardziej możliwe, więc umowa śmieciowa nie powinna przekreślać wszystkich planów. Żeby taka forma umowy była brana pod uwagę przez kredytodawcę, staż pracy musi być nie mniejszy niż 12 miesięcy. Ciągłość pracy jest jednym z ważniejszych czynników. Na podstawie jej i przychodów określa się zdolność kredytową.

Wbrew pozorom ubieganie się o kredyt hipoteczny, będąc na umowie śmieciowej. wcale nie jest tak skomplikowane. Najważniejsze jest, żeby skompletować wszystkie dokumenty i poprawnie je wypełnić. A na co zwracać uwagę? Co jeszcze biorą pod uwagę banki, podczas udzielania kredytu na dom? 

fot. Pexels.com

Istotne czynniki podczas brania kredytu

Jeśli wreszcie zdecydowaliście się na ten krok i postanowiliście zacząć ubiegać się o kredyt hipoteczny na wymarzony dom, należą Wam się serdeczne gratulacje. To jedna z najważniejszych rzeczy, które człowiek może osiągnąć w życiu. Teraz trzeba się do tylko odpowiednio przygotować, a marzenia będą mogły się spełnić.

Jakie są istotne elementy, które banki biorą pod uwagę, dając kredyt? Przygotowaliśmy listę, z którą należy się zapoznać, dokładnie omówić i się z niej przygotować.

  • Forma zatrudnienia – jak już wcześniej wspomnieliśmy, umowa śmieciowa nie przesądza o braku kredytu, jednak znacznie wpływa na wiele kwestii.
  • Staż pracy i dochody – to proste, że im dłuższy staż pracy oraz im wyższe zarobki, tym lepiej dla kredytobiorcy.
  • Stan cywilny – kredyt hipoteczny łatwiej można dostać, kiedy jest się małżeństwem
  • Dotychczasowa historia kredytowa – bank dokładnie prześwietli Was pod tym kątem. Jeśli w przeszłości braliście pożyczkę, która była regularnie spłacana – z pewnością zagra to na Waszą korzyść. Z kolei jeśli był problem z dotrzymywaniem terminów, wniosek może zostać odrzucony.
  • Miesięczne wydatki na utrzymanie rodziny – bank z pewnością sprawdzi koszta utrzymania rodziny. Im będą niższe, tym łatwiej będzie o kredyt.
  • Wartość nieruchomości, pod którą brany jest kredyt – umowa śmieciowa nie jest tak istotna, jak stan i wartość domu lub mieszkania, który chcemy zakupić.

Jakie dokumenty przygotować?

Jak już pewnie zdążyliście się zorientować – kupno nieruchomości wiąże się z ogromnymi wyzwaniami. Przyda się dużo cierpliwości, żeby załatwić wszystkie formalności i dokumenty związane ze wzięciem kredytu hipotecznego. Zebranie wszystkich dokumentów jest niezbędne, żeby wniosek przeszedł.

Oprócz odpowiedniego wniosku bardzo istotne będzie także dostarczenia zaświadczenia o zatrudnieniu i naszych przychodach. Do tego najlepiej od razu zaopatrzyć się w wyciągi z Waszego rachunku bankowego. Będziecie także potrzebować PIT-u 37, z potwierdzonym przyjęciem ich przez ZUS, najlepiej za 2 lata wstecz. Niektóre banki wymagają tylko za ostatni rok, ale lepiej przygotować się zawczasu. Jeśli macie to wszystko to jesteście już krok bliżej, żeby uzyskać kredyt na wymarzone mieszkanie, nawet na umowie śmieciowej. 

Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem na temat oszczędzania pieniędzy oraz z artykułem o kredycie dla mikroprzedsiębiorstw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here