Wynajem samochodu na długi okres – kiedy i dlaczego warto się zdecydować

0
1022
Wynajem samochodu na długi okres

Choć wynajem samochodów na długi okres czasu to stosunkowo młoda usługa na naszym krajowym rynku, wielu kierowców zdążyło się już do niej przekonać. Wybór samochodu wynajmowanego ma swoje ewidentne zalety, które skłaniają kolejnych kierowców do wyboru tego rozwiązania. Poniżej przyglądamy się z bliska ofertą wynajmu długoterminowego. Podpowiadamy – jakie korzyści płyną z wyboru tego rozwiązania, kiedy i dlaczego warto się na nie zdecydować oraz dla kogo jest przeznaczone.

Wynajem długoterminowy – czyli abonament na samochód 

Długoterminowy wynajem samochodów jest również nazywany abonamentem lub nawet subskrypcją na pojazd. Uogólniając, można powiedzieć, że polega na wydzierżawieniu pojazdu na określony w umowie czas. Może być to okres mierzony zarówno w miesiącach jak i latach, choć oczywiście większość kierowców stawia na wynajem kilkuletni. W jego trakcie należy uiszczać co miesiąc określoną kwotę. 

Po zakończeniu okresu najmu, kierowca staje przed kilkoma potencjalnymi możliwościami. Może przede wszystkim – oddać samochód oraz zakończyć dotychczasową współpracę. Może także wynająć inny pojazd, sięgając do oferty nowszych modeli. Istnieje także możliwość wykupu pojazdu po zakończeniu umowy. Jest to rozwiązanie dość podobne do opcji leasingu i chętnie korzysta z niego wielu kierowców. 

Nawiązanie umowy – najważniejsze warunki i zasady 

Przystępując do umowy najmu długoterminowego, samochód nie staje się Twoją własnością. Jesteś jedynie jego prawnym użytkownikiem. Opłacane przez Ciebie raty mają za zadanie między innymi pokryć koszty amortyzacji wartości pojazdu oraz jego utrzymania. Ponadto, kwota ratalna obejmuje takie opłaty jak: rejestracja samochodu, przeglądy i regularnie badania, wymiana części, wymiana opon na zimowe i letnie, ubezpieczenie. Również inne dodatkowe koszty są pokrywane z opłaty ratalnej. 

Ponadto, firmy udostępniające pojazdy do wynajmu długoterminowego oferują także dodatkowe pakiety związane z ich funkcjonowaniem. Możesz przykładowo wybrać pakiet obejmujący serwis pojazdu po kolizji, stłuczce, awarii lub wystąpieniu innej sytuacji nagłej. Istnieje także możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia dobrowolnego. 

W trakcie zawierania umowy ustalone zostaną także inne kwestie związane z użytkowaniem pojazdu. Między innymi możliwość wyjazdu za granicę, możliwość udostępniania samochodu innym osobom (na przykład najbliższej rodzinie lub współpracownikom). 

Kiedy i komu opłaca się wynajem długoterminowy? 

Rozwiązanie to jest wybierane między innymi przez osoby fizyczne jak i przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Często, korzysta się z samochodów wynajmowanych na długi termin jako samochodów służbowych. Jest to też rozwiązanie wybierane także przez osoby, których nie stać na zakup na własność nowszych modeli pojazdów. 

Dużą zaletą wyboru wynajmu długoterminowego jest minimum formalności. Weryfikacja potencjalnych klientów przebiega szybko i nie stawia aż tak wysokich wymagań jak na przykład udzielenie kredytu na zakup samochodu lub podpisanie umowy leasingowej. 

Warto też wspomnieć, że wynajem długoterminowy nie jest klasyfikowany jako pożyczka. Tym samym, przystąpienie do umowy nie zmniejsza Twojej zdolności kredytowej. Nie wymaga też wniesienia opłaty własnej, co stanowi dodatkowy argument przemawiający za tym wyborem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here