Jak wykorzystywać SEO i social media w kampaniach internetowych?

0
1221
fot. Pexels.com

Pod tajemniczym skrótem kryją się słowa Search Engine Optimization. Czym jest SEO i dlaczego to takie ważne w marketingu internetowym?

Jak działa SEO?

Osoby, które zastanawiają się jak rozreklamować swoją firmę w sieci, powinny zapoznać się z mechanizmami SEO.

Search Engine Optimization, w dosłownym tłumaczeniu optymalizowanie pod silnik wyszukiwarki, pozwala na poprawienie pozycjonowania treści, które umieszczamy w internecie. Co za tym idzie w praktyce? Dzięki temu nasze strony wyświetlają się wyżej w wynikach wyszukiwania, więc łatwiej możemy trafić do osób potencjalnie zainteresowanych naszym produktem lub usługą.

SEO to określenie na całość procesów, które służą poprawieniu wyników wyszukiwania w zasięgu wyników organicznych (nieodpłatnych). Najczęściej SEO jest kojarzone z występowaniem w tekstach słów i krótkich fraz kluczowych, ale używa się również fraz long tail (ang. długi ogon), czyli kilkuwyrazowych zdań poprawiających pozycjonowanie naszej strony. Dlaczego się ich używa? Chodzi o to, aby trafić do konsumentów na różnych poziomach świadomości produktu lub usługi. Pojedyncze słowa, zwane frazami generycznymi, w wyszukiwarkę wpisują najczęściej osoby o ogólnym pojęciu na temat szukanej oferty. Fraza long tail jest bardziej skonkretyzowana, więc obecność tego typu fraz w naszych tekstach pozwala na trafienie do osób bardziej obeznanych w temacie. Sztuką jest dotrzeć do jak najszerszej grupy konsumentów. 

Pozycjonowanie w sieci zależy nie tylko od wykorzystania dobrych słów i fraz kluczowych. Zabiegi, których używamy, muszą być zgodne z aktualnym algorytmem wyszukiwarek internetowych. Więc osoba, której zależy na dobrym pozycjonowaniu swoich treści, powinna mieć rękę na pulsie i stale obserwować trendy. 

fot. Pexels.com

Marketing w sieci. Media społecznościowe.

SEO nie jest jedynym wyznacznikiem sukcesu dla osoby, która poprzez marketing w sieci chce osiągnąć wymierne korzyści pod względem zwiększenia ilości potencjalnych klientów i poziomu rozpoznawalności firmy wśród konsumentów. Doskonałym kanałem komunikacyjnym są również social media dla biznesu.

W dzisiejszych czasach coraz więcej czasu poświęcamy na przeglądanie mediów społecznościowych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie z Facebooka, Instagrama czy Twittera czerpiemy wiedzę o świecie (młodsze pokolenia częściej szukają wiadomości na Twitterze lub Facebooku niż oglądają telewizję), za ich pośrednictwem kontaktujemy się z bliskimi i dzielimy się informacjami o sobie. W ostatnich latach social media okazały się również doskonałym miejscem do prowadzenia kampanii marketingowych.

Dzięki platformom takim jak Facebook i Instagram dotarcie do szerokiej gamy konsumentów jest proste. Jednak sama platforma to nie wszystko – jeśli chcesz zareklamować swój produkt lub usługę za pośrednictwem social media, musisz stworzyć dobrą strategię marketingową. Co istotne, nie możesz dać swoim obserwującym się znudzić. Do internautów korzystających z social media każdego dnia docierają tysiące informacji. Więc jeśli Twój przekaz ma ich zainteresować, musi być wyjątkowy i stale aktualizowany. Najlepiej codziennie wrzucać nowe treści na profile firmy w social media. Kolejną istotną kwestią jest interakcja z potencjalnymi klientami – social media dają im możliwość komentowania i reagowania na Twoje treści, więc nie możesz pozostawać obojętny na reakcję konsumentów. Reagowanie i odpowiedzi na komentarze oraz odpisywanie na wiadomości prywatne to podstawa dobrej komunikacji firmy z klientami. 

fot. Pexels.com

Jak znaleźć pracę w sieci?

Co ciekawe, coraz większe znaczenie zyskują social media w poszukiwaniu pracy! Profil na Linkedin to już podstawa podczas rekrutacji, gdyż konto w tym serwisie to tak naprawdę nasza internetowa wizytówka. Warto umieścić tam opis swojego doświadczenia i umiejętności oraz profesjonalne zdjęcie.

Ze względu na wymagania wyszukiwarek, znajomość SEO jest coraz istotniejszą umiejętnością, która jest mile widziane przez pracodawców! Z tego względu warto zaprzyjaźnić się z tym mechanizmem, tym bardziej jeśli myślimy o swoim biznesie albo tworzeniu marki wokół własnego nazwiska i naszej osoby – zastanawiając się nad tym, jak zostać influencerem, powinieneś zapoznać się ze sposobem, który determinuje widoczność w wyszukiwarce treści umieszczanych na Twoich kanałach komunikacyjnych. 

Brawo! Wiesz już czym jest SEO i jak wykorzystywać social media w promocji Twojego produktu lub usługi. Nie pozostaje nic innego, jak wprowadzić tę wiedzę w życie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here