W momencie wprowadzenia szkolnego lockdownu dzieci starsze, studenci nie obawiali się, aż tak bardzo. Inaczej sprawa wyglądała w przypadku dzieci młodszych. Niepokoje i obawy rodziców miało swoje przełożenie w nastawieniu dzieci. Najmłodsi pamiętali czas pierwszego zamknięcia szkół. Obawiali się, że potrawa to przez dłuższy czas i długo się nie zobaczą. Kontakty rówieśnicze z dnia na dzień zostały zaburzone. Jak zachęcić dziecko do nauki zdalnej?
Konkretne decyzje
Jak przygotować dziecko do nauki zdalnej? Najważniejsze są jasno sprecyzowane cele. Dobrze by było, aby nauczyciele uspokoili obawy dzieci. Wyjaśnili i wytłumaczyli, że jest to nowa sytuacja dla każdego. Mamy obawy przed nieznanym, ale potraktujmy to jako wyzwanie. Starajmy się przedstawić zastałą sytuację jako taką, z którą dzieci sobie świetnie poradzą. Konkretne decyzje należy podjąć, warto zrobić to wspólnie z dzieckiem. Stworzenie wspólnego planu sprawi, że nieznane stanie się mniej obce. Wyznaczenie celów i zadań jest bardzo potrzebne dzieciom, aby nie zatraciły pewnej rutyny, która jest im potrzebna. Nie zapomnijmy o rozmowie. Rozmawiajmy o wszystkim- o edukacji, zainteresowaniach, oczekiwaniach naszych dzieci. Niczego nie ukrywajmy. Starajmy się mówić otwarcie o wszystkim. Dzieci oczekują naszej szczerości i bardzo szybko wychwytują każdą naszą nieszczerość. Powinno się pozostać w kontakcie z nauczycielem.
Pamiętajmy, że mimo nauczania zdalnego powinniśmy liczyć na jego wsparcie. Rodzic, powierzając swoje dziecko wychowawcy, powinien mieć poczucie, że w każdej sytuacji może na niego liczyć. Wszak wszystkim nam powinno chodzić o dobro dziecka. Można także, jeżeli widzimy, że jest taka potrzeba u dziecka poprosić o rozmowę wychowawcy z dzieckiem. Ogranicz w otoczeniu dziecka wszystkie przedmioty, które rozproszą jego koncentracje. Ważne jest, aby lekcje online miały podobny przebieg, jak w przypadku nauki w szkole. Dlatego też wyjaśnijmy kiedy jest czas na naukę a kiedy na odpoczynek. Wyznaczcie czas na relaks. Najlepiej bez urządzeń, z których dziecko musi korzystać podczas zajęć. Zachęcajmy dzieci do nauki zdalnej, wyjaśniamy, że naukę zdalną należy traktować równie poważnie i rzetelnie jak nauczanie stacjonarne.
Zachęć dziecko do WF-u
Ważne, aby dzieci korzystały z wszystkich propozycji podawanych przez wychowawcę- zajęcia plastyczne czy wykonywanie ćwiczeń na zajęciach z WF. Lekcje online mogą być bardzo atrakcyjne do naszych pociech, z całą pewnością będzie tak na początku. W planie powinien być uwzględniony czas indywidualny dziecka oraz czas indywidualny rodziców. Oni także potrzebują wytchnienia. Jest to zrozumiałe i konieczne dla wspólnego dobra wszystkich. Każdy rodzic powinien zwrócić uwagę na uregulowanie czasu pobudki swoich pociech. Warto, aby dzieci wstały przed zajęciami szybciej, zjadły śniadanie, rozbudziły się i przygotowały do zajęć. Pobudki pięć minut przed zajęciami i uczestniczenie w zajęciach zdalnych w piżamach nie wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie zdalne dziecka.
Zadbaj o kontakty rówieśnicze dziecka
Mimo dokładania dużych starań w edukację zdalną dziecka nie jesteśmy w stanie zastąpić dzieciom zaspokojenia potrzeb emocjonalnych. Zadbajmy o możliwie częste kontakty rówieśnicze. Obawy przed zachorowaniem są zasadne, jednak pamiętajmy, że szkoła dla dziecka to nie budynek, nie tylko nauka, ale także kontakt z koleżankami i kolegami. Dzieci uczą się umiejętności negocjowania, rozwiązywania konfliktów.
Najlepiej, aby zadbać o kontakty bezpośrednie. Z jasnych przyczyn są one ograniczone, jednak można podtrzymać kontakty rówieśnicze przez rozmowy telefoniczne, połączenia internetowe ( z tymi ostrożnie, gdyż dzieci już dość dużo czasu spędzają przed komputerem). Nie zapomnijmy o tym. Nie zastąpimy szkolnych kontaktów, ale stworzymy ich namiastkę. Na ten aspekt należy zwrócić uwagę także w przypadku dzieci starszych. Ważne, aby nie dopuścić do izolacji i zaprzestania tworzenia kontaktów rówieśniczych. Bardzo łatwo wejść w internetowe funkcjonowanie i zmianę swojego świata. Powrót do rzeczywistości może być trudniejszy, niż nam się wydaje.