Jak przygotować swoje dziecko do edukacji zdalnej?

0
986
fot. Pexels.com

Edukacja zdalna zaskoczyła wszystkich. Pierwsze zaskoczenie przyszło wiosną zeszłego roku. Kolejne przyszło jesienią. Mimo że już wiedzieliśmy jak to będzie mniej więcej wyglądać, czekaliśmy na zmiany i poprawę tego, co nie okazało się sukcesem w pierwszej turze zamknięcia szkół. Nauczyciele oczekiwali nowych wytycznych, które dadzą im pracować tak, jakby tego chcieli. Rodzice oczekiwali wsparcia i pomocy. Dzieci pragnęły kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami, w szczególności ci najmłodsi. Zachęcenie dzieci do lekcji online to na tę chwilę najważniejsze zadania. 

Wielki zmiany

Po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu szkół, należało podejść do tematu ambitnie i zorganizować sobie system pracy zawodowej, łącząc go z obowiązkami domowymi i edukacją swoich pociech. Nie jest łatwo. Nikt nie jest aż tak wielozadaniowy. A jednak okazało się, że można, mało tego rodzice wybrnęli z tego bardzo dobrze. Nauczyciele pomagali, jak potrafili najlepiej. Dzieci w edukacji zdalnej odnalazły się bardzo szybko. 

Grunt to dobry plan

Należało zacząć od przygotowania miejsca pracy dla rodzica pracującego zdalnie oraz miejsce pracy ucznia uczącego się zdalnie. Ważne, aby każdy miał zapewnioną ciszę podczas realizacji swoich zadań. Jeżeli nie mamy takich możliwości zapewnienie osobnego pomieszczenia, zaopatrzymy się w słuchawki, najlepiej bezprzewodowe. Należy ustalić plan dnia. Wyznaczyć czas na pracę i naukę, oraz czas na odpoczynek i zabawę. Postawmy na aktywność fizyczną. Starajmy się tak organizować relaks dzieciom, aby nie opierał się na dalszym siedzeniu przed monitorem. Aktywnością fizyczną w ramach zajęć wychowania fizycznego potraktujmy rodzinny spacer na świeżym powietrzu. Dla każdego przyniesie to wiele korzyści. Wspólny czas wykorzystajmy jak najpełniej, tym bardziej, że w ciągłej gonitwie ciężko jest znaleźć tyle czasu na spędzanie go z naszymi dziećmi. Nauczymy się efektywnie spędzać czas z naszymi pociechami. Niejednemu z nas zdalna praca i edukacja otworzyła nowe możliwości na zacieśnienie więzi rodzinnych. Stwórzmy plan wspólnie, dotyczyć on bowiem będzie nas wszystkich. 

fot. Pexels.com

Zacieśniamy więzi

Przede wszystkim nie narzekajmy na zastany stan rzeczy, nie mamy na niego wpływu. Możemy się jedynie dostosować i wprowadzić zasady na przetrwanie tego czasu. Rozmawiajmy z dzieckiem o jego obawach, nadziejach i pragnieniach. Tłumaczmy, że należy oczekiwać kolejnych zmian. Spacerujmy, wyjeżdżajmy  na krótkie wycieczki, zmieńmy dziecku otoczenie, choć na chwilę. Nie zostawiajmy go samego sobie. Pozwolenie dziecku na zabawy przed ekranem monitora jest wyborem najgorszym z możliwych. Zainwestujmy w rodzinne gry planszowe, wspólne zabawy. Nasze przygotowanie dziecka do edukacji zdalnej opierać powinno się na wsparciu emocjonalnym, we wspólnym poszukiwaniu odpowiedzi na obawy naszych pociech. Najlepszym sposobem na rozładowanie wszystkich emocji jest aktywność fizyczna– ruch, spacery, gimnastyka. Kontrolujmy, ale mądrze. Jak zachęcić  dziecko do nauki? Zaufajmy naszym dzieciom, sprawdzajmy, ale postawmy na ich samodzielność. W czasie, kiedy nie mają kontaktu z rówieśnikami, nie ma elementu rywalizacji i zapłonu do działania, dawajmy wyzwania.

Dzieci bardzo potrzebują możliwości sprawdzenia się i zaufania. Pomagajmy, kiedy o to proszą, albo widzimy, że potrzebują naszej pomocy. Stwórzmy miejsce nauki, oddzielnej od strefy zabawy i rozrywki. Dajmy namiastkę szkoły w domu. Dbajmy o to, aby dzieci realizowały wszystkie zajęcia zgodnie z planem, w szkole realizują zajęcia zgodnie z planem, niech też tak będzie w przypadku nauczania zdalnego. Angażujmy dzieci do realizacji zajęć z WF online, zachęcajmy do wykonywania prac plastycznych. Zadbajmy o odpowiedni sprzęt do nauki zdalnej. Dzięki temu dziecko będzie mogło uczestniczyć w pełni podczas realizacji treści  omawianych na zajęciach. Edukacja zdalna okazała się wyzwaniem, któremu sprostali uczniowie starsi, podołali młodsi. Rodzice stworzyli możliwie jak najlepsze warunki swoim dzieciom, aby ułatwić im naukę. Nauczyciele starali, aby zajęcia w formie zdalnej spełniły swoje zadanie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here