Kreatywne sposoby na zachęcenie dziecka do udziału w lekcji online

0
1074
fot. Pexels.com

Każdy rodzic stoi przed dylematem, co może zrobić dla swojego dziecka, aby pomóc mu w edukacji zdalnej. Co możemy zrobić? Jak im pomóc? Jak zachęcić dziecko do nauki? Czy istnieją sposoby, aby ułatwić zdalnie-domową edukację? Rodzice poszukują kreatywnych rozwiązań. Nie zawsze wiedzą, czy dobrze postępują, wszak jest to nowa sytuacja. 

Wsparcie szkoły

Istotnym ogniwem zachęcenia dziecka do udziału w zajęciach online są nauczyciele. Ważne, aby dzieci miały w nich wsparcie. Utrzymywanie kontaktu z wychowawcą, czy nauczycielami przedmiotu nawet podczas zajęć zdalnych jest w dalszym ciągu ważne z punktu psychologicznego funkcjonowania dziecka. Szczególnie młodsze dzieci potrzebują wsparcia i obecności wychowawcy. Edukacja zdalna pokazała, jak ważne dla dzieci są codzienne kontakty z wychowawcą. Mądry nauczyciel wie, że dziecko potrzebuje kontaktów rówieśniczych. Może warto odłożyć na kilka minut realizację treści a skupienie się na zwykłej rozmowie o obawach, potrzebach czy zaspokojenie zwykłej potrzeby wygadania się przez dziecko innym. Umożliwiamy dzieciom widzenie się, choć na kilka minut. Sprawi im to wiele radości i być może zachęci dziecko do nauki.

fot. Pexels.com

Wsparcie rodziców

Zdaje się, że najtrudniejsze zadanie zostało postawione przed rodzicami. To oni codziennie przebywają z dziećmi, łącząc pomoc w lekcjach z obowiązkami zawodowymi. Nic dziwnego, że dłuższa perspektywa edukacji zdalnej przeraża niejednego. Rodzice nie powinni obawiać się, prosić o pomoc nauczycieli, w końcu to oni wspólnie, na co dzień troszczą się i wychowują dzieci, dbają o ich edukację. Niekiedy chwila rozmowy o wątpliwościach rodziców z nauczycielem może uspokoić i dać energii na dalsze działanie. Jak przygotować dziecko do nauki zdalnej, kiedy spotykamy się z takim rodzajem edukacji pierwszy raz. O ile za pierwszym lock downem nie wiedzieliśmy, co nas czeka, to drugi pokazał nam, że potrafimy wszystkim obowiązkom sprostać. Ważne jest wsparcie emocjonalne dziecka- rozmawiajmy o emocjach, uczuciach, obawach naszej pociechy. Słuchajmy nasze dziecko- co mu się podoba w zajęciach, z czym ma trudność.

Każdy rodzic wie najlepiej jak dotrzeć do swojej pociechy.  Ważne jest okazanie zrozumienia dla uczuć dziecka. Fajną alternatywą na smutki dziecka jest zaplanowanie jakieś wspólnej aktywności. Nie bez znaczenia jest fakt, o którym przypominają psychologowie- stwórzcie wspólnie plan działania. Dzieci potrzebują stabilizacji i pewnej rutyny. Stwórzcie plan dnia- wyznaczcie w nim czas na zajęcia, czas na naukę i pracę, czas na odpoczynek. Znajdźcie czas na wspólną zabawę. Nie zapominajcie o ruchu- spacer, gimnastyka, czy choćby wykorzystanie materiałów przesłanych przez nauczycieli na zajęciach WF online. Przygotowane zestawy przez nauczycieli wychowania fizycznego mogą urozmaicić ciągłe siedzenie, to przed monitorem komputera, to przed telefonem czy telewizorem. Czasowy lockdown warto wykorzystać na zacieśnienie więzi między rodzeństwem. 

fot. Pexels.com

Kreatywne pomysły

Czas wspólnego przebywania w domu można wykorzystać kreatywnie. Każda chwila spędzona razem to okazja do działań wspierających rozwój dziecka. Kreatywne pomysły to takie, które rozwiną wyobraźnię, skłonią do twórczego myślenia. Można skorzystać z dostępnych zestawów kreatywnych. Kształcenie na odległość pokazało wielu z nas, że jest to czas także na rozwijanie swoich pasji, zainteresowań.

Robienie rzeczy, na które do tej pory brakowało nam czasu, jest dla nas na wyciągnięcie ręki. W ciągłej gonitwie w końcu możemy wygospodarować trochę czasu na odpoczynek. Nauczanie zdalne ukazało nam, że mamy dzieci bardziej zdyscyplinowane i systematyczne niż sądziliśmy. Dzieci w edukacji zdalnej odnalazły się bardzo dobrze. Pomijając nieliczne wyjątki, które zawsze się znajdą, zdali egzamin w zdalnym świecie na piątkę z plusem. Sprawdzili się także rodzice i nauczyciele. Wspierali i pomagali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here