Od najmłodszych lat dbamy o wszechstronny rozwój naszych dzieci. Rozwijamy ich zainteresowania, zapisujemy na zajęcia dodatkowe. Wszystko zmierza do tego, aby zapewnić, jak najlepsze warunki. W dobie edukacji zdalnej ciężko znaleźć alternatywę do rozwijania pasji u dzieci. Trudno nam sprostać temu zadaniu. Siedzenie przed monitorem komputera czy tabletu nie napawa optymizmem żadnego rodzica. Tym bardziej że ciężko nam znaleźć sposób na znalezienie interesującej alternatywy.
Kreatywność najmłodszych
O tym, że dzieci to istoty niezwykle kreatywne i pomysłowe nikogo nie trzeba przekonywać. Każdego dnia nas zaskakują. Twórczy rozwój dziecka w obecnych czasach jest znacznie trudniejszy, niż by nam się zdawało. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim za naszych czasów sami tworzyliśmy sobie zabawki, zabawy. Obecnie dzieci mają dostęp do wszystkiego, wszystko jest gotowe. Tutaj rola odpowiedzialnego rodzica, który wie jak ważne jest, twórczy rozwój dziecka. Stwarzanie okazji do kreatywnego działania staje się wyzwaniem. Dzieci takich umiejętności uczą się już w grupie rówieśniczej, w żłobku czy przedszkolu. Kreatywność pomaga rozwiązać wiele problemów- zarówno szkolnych, czy tych późniejszych.
Dajmy dzieciom możliwość spojrzenia na dany problem szerzej, szukania czy zadanie na wiele sposobów jego rozwiązania. Nie oceniajmy od razu każdego z nich, na to przyjdzie pora. Pamiętaj, że każdy ma prawo popełniać błędy. To one nas uczą. Dziecko powinno wiedzieć, że wszystkie jego pomysły są godne naszego zainteresowania i szacunku. Dziecko kreatywne to dziecko poszukujące, któremu nie broni się wypowiadać własnych myśli i szukającego swojej drogi.

Jak pomóc dziecku rozwijać swoją kreatywność?
Dziecko rozwija swoją kreatywność, kiedy ma poczucie zrozumienia wśród innych. Swoboda działania dziecka w oczach rodzica daje mu poczucie akceptacji. Dziecko strofowane, wyśmiewane i niemogące poszukiwać samodzielnie swojej pasji nie będzie twórcze. Tutaj rola dorosłych, którzy nie karcą, nie podważają działań najmłodszych, jest nieoceniona. Nie chodzi nam oczywiście na pozwalanie na wszystko, co dziecku przyjdzie do głowy. Trzeba tutaj rozwagi, aby pozwolenie na twórcze działanie dziecka nie przeistoczyło się w brak wychowania. Istota tkwi w nieocenianiu pomysłów dziecka, ale także mądra ich kontrola.

Kreatywne pomoce w edukacji wczesnoszkolnej
Kreatywne pomoce edukacyjne dla uczniów klas 1-3 to takie, które rozwijają kompetencje społeczne. Kształcą i pomagają zdobyć wiedzę. Każdy pomysł na zdobycie nowych umiejętności w sposób nieszablonowy jest kreatywny. Kreatywny jest też takie, które sami tworzymy. Możemy oczywiście skorzystać z tych gotowych, dostępnych na rynku. Godne polecenia są plansze interaktywne. Warto zaufać sprawdzonym wydawnictwom, kompatybilnym z programem nauczania. Na twórczy rozwój wpływają także dostępne gry edukacyjne dla dzieci. Bardzo często poruszają problematykę istotną z punktu widzenia danego wieku. W dobie nauczania zdalnego, kiedy dzieci tęsknią za szkołą, stają się także odskocznią od zastanej rzeczywistości. Pomoce edukacyjne kreatywni tworzą także samodzielnie.
Twórcza praca przy wykonaniu fiszek czy pomocnych materiałów dodatkowych z danego zakresu to świetny sposób kreatywnego działania. Pamiętajmy o jednej ważnej zasadzie, pobudzamy zainteresowania dzieci zgodnie z wiekiem. Każdy okres w życiu człowieka toczy się swoim własnym rytmem. Warto o tym pamiętać, aby niczego nie stracić i niczego nie żałować. Podczas nauki w środowisku szkolnym warto kreatywność wzmacniać przy użyciu tablic interaktywnych. Ciekawe zadania, inna forma graficzna niż zwykłe podawanie treści urozmaici powszechną edukację. Edukacja wczesnoszkolna to pierwszy etap edukacyjny, początek kształtowania pewnego siebie człowieka. Dajmy dzieciom rozwinąć skrzydła.