Transport do 3,5 tony, czyli kategoria B – jakim autem możemy jeździć?

0
1943
fot. Pixabay.com

Wśród możliwych uprawnień do prowadzenia pojazdów prawo jazdy kategorii B zdecydowanie cieszy się największą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież z roku na rok na drogach przybywa samochodów osobowych. To właśnie między innymi do prowadzenia tych pojazdów uprawnia kategorii B. Jakimi pojazdami oprócz samochodu osobowego może kierować osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B?

Czy aby na pewno jedynie „osobówka”?

Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości posiadacze prawa jazdy z kategorii B mają zdecydowanie więcej możliwości niż przeciętny kierowca sobie uświadamia. Wśród pojazdów, do kierowania których uprawnia prawo jazdy kategorii B są miedzy innymi, oprócz samochodu osobowego, motorowery i ciągniki rolnicze – przy założeniu, że nie masa całkowita pojazdu nie przekracza 3,5t. Ponadto kategoria B daje możliwość ciągnięcia przyczepy lekkiej, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750kg lub przyczepy innej niż lekka, należy jedynie pamiętać, ze dopuszczalna całkowita masa zespołu pojazdów wraz z ładunkiem nie przekroczy 3,5t.

Co więcej, kategoria B pozwala kierowcy na prowadzenia wybranych pojazdów wolnobieżnych, między innymi koparek, kombajnów rolniczych i walców. W wypadku jeśli kierowca posiada prawo jazdy ponad 3 lata (i wcześniej nie zdobył uprawnień z zakresu kategorii A1), jest uprawniony również do prowadzenia motocykla. Warunki do spełnienia są następujące: pojemność skokowa silnika nie przekracza 125cm3, moc nie jest powyżej 11kW, a stosunek do masy własnej nie przekracza 0,1 kW/kg. We wszystkich powyższych przypadkach oczywiście należy uwzględnić limit masy całkowitej 3,5t. 

fot. Pexels.com

„Samochód dostawczy” to nazwa umowna

Czym jest samochód dostawczy? Nazwa tą określa się pojazdy, których masa całkowita nie przekracza 3,5t. Są to samochody osobowe lub lekkie ciężarówki, czasami kryte przy wykorzystaniu plandeki. Ich podwozie najczęściej ma jednobryłową budowę nadwozia, stąd też potocznie mogą być określane terminem „busy towarowe”. W rzeczywistości mogą mieć rozmaite wnętrze i różne rozmiary – w środku mogą panować warunki chłodnicze. Mogą tam być zainstalowane mroźnie lub przestrzeń do przewożenia towarów w warunkach magazynowych. Wymogiem prawnym, który należy spełnić jest masa pojazdu, wraz z ładunkiem musi podlegać pod transport poniżej 3,5t. Firma z busami towarowymi to świetny pomysł, aby zacząć swoją przygodę z transportem towarowym. Samochody te mogą mieć różne wielkości, należy więc wybrać opcję na miarę swoich możliwości. Warto też pamiętać o swoim potencjale rozwojowym. 

fot. Pexels.com

Rozmiar ma znaczenie – jaki samochód wybrać?

Decydując się na rozpoczęcie swojej działalności w spedycji należy znać podstawy. W jaki sposób nazywane są poszczególne rodzaje busów towarowe? Przeglądając oferty spotkamy się z określeniem „ep”. Jest to skrót od słowa europalety czyli drewnianej palety, na której umieszczany jest ładunek. Najpopularniejszą paleta w Europie jest EPAL, która posiada stałe wymiary 1200x800x144 mm i jest znana ze swojego wysokiego progu wytrzymałości. Busy towarowe, których ładowność pozwala nie przekroczyć masy całkowitej pojazdu 3,5t to bus 8ep i bus 10ep. Odpowiednio nazwy te oznaczają – 8 europalet i 10 europalet. Jest to miernik ładowności danego pojazdu. 

Podejmując decyzję o zakupie lub wynajmie busu warto docenić różnorodność, jaką oferuje prawo jazdy kategorii B. Dostępne pod ta kategoria są nie tylko najbardziej popularne samochody osobowe, ale również busy towarowe, dzięki którym możemy rozpocząć swoją przygodę w dziale spedycji. Transport poniżej 3,5t jest niedocenioną, a dostępną dla wielu formą zarobku, którą posiada wiele firm transportowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here